Aktuality

Výrobný program vozidiel s pohonom na zemný plyn zaistil Fiatu víťazstvo v ankete Ecobest 2013

  • Skupina Fiat je popredným výrobcom továrenských vozidiel poháňaných dvojpalivovými motormi spaľujúcimi zemný plyn už viac ako 15 rokov. Dodnes predala viac ako 560 000 osobných a ľahkých úžitkových vozidiel Natural Power.
  • V programe Natural Power má výnimočné postavenie najmä inovatívny dvojpalivový motor 0.9 TwinAir Turbo. Fiat Panda s týmto motorom zaznamenáva emisie CO2 vo výške 86 g/km a spotrebu zemného plynu v kombinovanej prevádzke iba 3,1 kg/100 km.
  • V roku 2012 dosiahol Fiat už šiesty rok po sebe najnižšej priemernej hodnoty emisií COmedzi najpredávanejšími európskymi značkami.


Medzinárodná porota Autobest ocenila výrobný program Fiatu titulom Ecobest 2013. Porota sa zhodla, že riešenie značky Fiat je zo všetkých dnes dostupných možností najjednoduchšie, z hľadiska nákladov najefektívnejšie a má najmenší vplyv na životné prostredie.

Anketa, ktorá vznikla pred dvanástimi rokmi, je zameraná na ekologické riešenia a technológie v rámci automobilového priemyslu. Titul Ecobest udeľuje porota pätnástich odborných novinárov, pochádzajúcich z pätnástich európskych krajín s celkovou populáciou 300 miliónov obyvateľov. Ide o Bulharsko, Chorvátsko, Cyprus, Českú republiku, Grécko, Maďarsko, Macedónsko, Poľsko, Rumunsko, Rusko, Srbsko, Slovensko, Slovinsko, Turecko a Ukrajinu.

Prestížny titul ECOBEST je ďalším potvrdením snahy Fiatu vyvíjať konkrétne, efektívne a dostupné technológie, ktoré vďaka masívnemu rozšíreniu majú výrazný ekologický aj ekonomický dopad.

V oblasti alternatívnych palív sa Fiat domnieva, že motory na zemný plyn sú teraz najvhodnejšou voľbou pre zníženie znečistenia ovzdušia v mestských aglomeráciách a pre obmedzenie emisií CO2. Motory na zemný plyn minimalizujú najškodlivejšie emisie, akými sú častice (prakticky na nulu), oxidy dusíka a nespálené uhľovodíky, ktoré spôsobujú vznik ďalších znečisťujúcich látok. Tieto motory produkujú v porovnaní so zážihovými motormi o 23 % menej CO2. Z tohto dôvodu je zemný plyn najčistejším a najlacnejším palivom súčasnosti a vďaka vývoju biometánu je potenciálnym zdrojom obnoviteľnej energie.
Skupina Fiat, ktorá je v tejto oblasti priekopníkom už viac ako 15 rokov, je dnes jediným európskym automobilovým výrobcom, ktorý ponúka tak široký rad ekologicky ústretových vozidiel Natural Power. Vozidiel vrátane úžitkových verzií, ktoré sú veľmi jednoduchou a inteligentnou odpoveďou na potrebu mobility veľmi široké klientely. S takým širokým a rôznorodým portfóliom je dnes Fiat európskym lídrom v oblasti továrenských automobilov na zemný plyn. Od roku 1997 má na konte viac ako 560 000 predaných osobných a úžitkových automobilov spaľujúcich zemný plyn.

Na vrchole pohonných jednotiek spaľujúcich zemný plyn je inovatívny dvojpalivový motor 0.9 TwinAir Turbo, ktorý kombinuje ekologické výhody zemného plynu s výkonom a potešením z jazdy technológie Turbo TwinAir. To demonštruje svojím najvyšším výkonom 80 k (59 kW) pri 5500 ot./min a najvyšším krútiacim momentom 140 Nm pri 2500 ot./min. To všetko pri výraznej redukcii spotreby paliva a emisií. Nový Fiat Panda TwinAir Turbo Natural Power produkuje iba 86 g CO2/km, čo je jedna z najnižších úrovní na trhu, a uspokojí sa len s 3,1 kg zemného plynu na 100 km (v kombinovanej prevádzke).

Nakoniec je potrebné pripomenúť, že rad vozidiel na zemný plyn výrazne prispel k významnému uznaniu v poslednom prieskume poprednej svetovej konzultačnej a výskumnej spoločnosti v oblasti automobilovej techniky JATO. V roku 2012 sa Fiat stal už šiestym rokom po sebe značkou vozidiel s najnižšou mierou emisií CO2predávaných na európskom trhu. Fiat dosiahol priemernej hodnoty emisií 119,8 g CO2/km. A to nie je všetko. Za posledných 5 rokov Fiat znížil svoje priemerné emisie o 13 %, čo je výrazne menej, než činí cieľ stanovený Európskou úniou pre rok 2015 (hodnota je stanovená na 130 g/km).