Bezpečnosť

ESP vrátane Hill Holder-u

Okrem protiblokovacieho systému bŕzd (ABS) doplneného brzdovým asistentom pre núdzové brzdenie (BAS) je vozidlo 500L štandardne vybavené tiež ESP s funkciou Hill Holder. ESP napomáha riadiť vozidlo počas dynamických manévrov na ceste, udržuje správnu trajektóriu, zatiaľčo funkcia Hill Holder je určená k uľahčeniu rozjazdu do kopca.
Analýzou  a kombináciou informácií od pedálov, prevodovky a riadiacej jednotky motora funkcia Hill Holder  automaticky presne dávkuje brzdnú silu, ktorá je potrebná pre dokonalý rozjazd do kopca.

City brake control (LSCM)

Viete, že 57 % nehôd sa stáva pri rýchlostiach nižších ako 16 km za hodinu? Fiat 500L preto ponúka za príplatok systém LSCM, ktorý takýmto kolíziám dokáže zabrániť. V prípade, že systém LSCM registruje stále či pohybujúce sa prekážky pred vaším vozidlom, začne okamžite automaticky brzdiť, aby predišiel nehode alebo jej dopad aspoň zmiernil.

Reaguje do rýchlosti 30 km/h a na prekážky do 12 m pred vozidlom, čo oceníte najmä v mestskej prevádzke.

 

Traction+

Inovatívny systém riadenia trakcie zlepšuje ovládateľnosť na ťažkom klzkom povrchu pri nižších prevádzkových nákladoch než konvenčný pohon 4x4.
 

Nový systém Traction+ využíva už existujúci hardware vozidla, konkrétne systém elektronickej kontroly stability ESP, ale v oveľa väčšom rozsahu. Vďaka špeciálnemu algoritmu kontroly a ovládania brzdového systému riadiaca jednotka elektronicky simuluje funkciu samozverného elektromechanického diferenciálu. Optimalizácia softvéru a skutočnosť, že brzdná sila pôsobí cez normálny (hydraulický) brzdový okruh, robia činnosť celého systému ešte pokrokovejším, ako sú konvenčné samozverné diferenciály. Hoci sú výkony oboch riešení porovnateľné, Traction+ je omnoho ľahší. Systém ovládaný tlačidlom na prístrojovom paneli je pritom aktívny v rýchlostiach do 30 km/h.

A ako presne Traction+ funguje?

Za nízkej alebo nulovej priľnavosti akéhokoľvek hnacieho kolesa riadiaca jednotka zistí preklzávanie a hydraulickému okruhu nariadi vyvinúť brzdnú silu na preklzávajúcom kolese. Tým sa krútiaci moment presunie na koleso s lepšou priľnavosťou. To uľahčuje riadenie, pomáha udržať smerovú stabilitu a poskytuje najlepšiu možnú trakciu aj na veľmi nerovnom a klzkom povrchu.

So systémom Traction+ je možné objednať 500L vo výbave Trekking.