Nový Fiat 500X: návrat do budúcnosti s novými motormi FireFly

 • Crossover talianskej značky Fiat prichádza s novým vzhľadom, technológiami a motormi.
 • Prepracovaný exteriér s Full LED svetlometmi a nové interiéry v najlepšom štýle 500.
 • Nová generácia preplňovaných zážihových motorov FireFly Turbo 1.0 a1.3 ponúka o20 % nižšiu spotrebu než zážihové motory a o20 % menšiu hlučnosť než preplňované dieselové motory rovnakého výkonu.
 • Rozpoznávanie dopravného značenia, inteligentný rýchlostný asistent a sledovanie jazdných pruhov v štandarde všetkých verzií pre bezkonkurenčnú bezpečnosť aasistenciu vodiča.
 • Najnovšia generácia infotelematického systému Uconnect HD LIVE so 7" dotykovou obrazovkou afunkciami Apple CarPlay a Android AutoTM zaručujúceho dokonalú integráciu chytrého telefónu na palube.
 • Úplne nový rad smestskou alebo off-roadovou povahou vstupňoch výbavy Urban, City Cross a Cross.
 • Dva a pol minútové video inšpirované kultovým filmom Návrat do budúcnosti* prezentujúce nový Fiat 500X originálnym a zábavným spôsobom. Kvideniu na tomto odkaze.
 • Model 500X je lídrom svojho segmentu v Taliansku a od roku 2016 sa nepretržite radí medzi päť najpredávanejších vozidiel svojej kategórie v Európe.
  •  Taliansky crossover Fiat 500X prešiel modernizáciou exteriéru a interiéru, ktorá priniesla nielen nový vzhľad, ale aj technológie, ktoré uspokoja všetky potreby mobility v tomto veľmi rýchlo rastúcom segmente. Model 500X je lídrom v Taliansku aj v Európe, kde má veľmi silné postavenie a kde sa od roku 2016 radí medzi päť najpredávanejších vozidiel daného segmentu.

   Nový Fiat 500X má kompletne prepracovaný exteriér s novými LED svetlometmi a koncovými svetlami a zmodernizovaný interiér, ktorý ešte viac zdôrazňuje nezameniteľný štýl radu 500 a zároveň poskytuje väčšiu mieru komfortu a funkčnosti. Ako prvý model značky Fiat ponúka úplne novú generáciu troj a štvorvalcových preplňovaných zážihových motorov označovaných FireFly Turbo, ktoré zaručujú potešenie z jazdy a súčasne vykazujú viac ako 20percentnú úsporu paliva v porovnaní s predchádzajúcimi zážihovými motormi a o 20 % nižšiu hlučnosť než dieselové motory rovnakého výkonu. Tieto dva efektívne a inovatívne motory sú Ďalším potvrdením špičkového inžinierstva skupiny FCA. Nové motory FireFly Turbo sú najkompaktnejšími a najčistejšími pohonnými jednotkami, ktoré sa v súčasnej dobe montujú do vozidiel Fiat. 

   K potešeniu z jazdy prispieva nielen vynikajúca úroveň pohodlia, ale aj vysoká úroveň bezpečnosti, na čom má zásluhu aj nová paleta asistenčných systémov vodiča. V štandarde všetkých verzií nechýba systém rozpoznávania dopravných značiek, ktorý v spojení s inteligentným rýchlostným asistentom umožňuje predchádzať prekročeniu rýchlostných limitov. Jednoduchým kliknutím môže vodič prispôsobiť rýchlosť vozidla dopravnému obmedzeniu prečítanému systémom rozpoznávania dopravného značenia. Štandardom je tiež systém sledovania jazdných pruhov, ktorý predovšetkým pri jazde na diaľnici varuje pred nechceným prejdením do iného jazdného pruhu.

    

   Pre uvedenie nového modelu 500X na trh pripravil Fiat krásne dvoj a pol minútové video inšpirované kultovým filmom Návrat do budúcnosti* stvrdzujúce puto medzi značkou a svetom filmu (mimochodom už v minulom roku vzniklo video „See you in the future" (Do videnia v budúcnosti) s oscarovým hercom Adrienom Brodym v hlavnej úlohe, ktoré bolo vytvorené k oslave 60. narodenín Fiat 500. Tohtoročné video venované novému modelu 500X je založené na koncepte vzrušujúcej cesty v čase. Na jeho začiatku vidíme mladý pár na palube Fiatu 600 niekedy v 60. rokoch minulého storočia a z tohto obdobia sú katapultovaní do súčasnosti do nového 500X. Video končí zvláštnym, nám známym pohľadom amerického herca Christophera Lloyda v úlohe policajta, ktorý signalizuje žmurknutím oka koniec cesty v čase.

   *Back to the Future je ochranná známka chránená autorskými právami spoločnosti Universal Studios a U-Drive Joint Venture. Licencované spoločnosťou Universal Studios. Všetky práva vyhradené.  

    

   Prepracovaný dizajn pre funkčnosť a osobitosť v rýdzom štýle 500

   Nový Fiat 500X, ktorý je najlepším vyjadrením dizajnu značky Fiat prešiel výraznou evolúciou. Vďaka nej je teraz modernejší a funkčnejší a obsahuje rad nových prvkov pre väčší komfort a bezpečnosť, pričom si naďalej zachováva mimoriadnu pozornosť venovanú detailom, ktorá je pre rodinu 500 typická.

   Medzi najzaujímavejšie nové funkcie patria nové LED svetlá. Nové LED svetlá denného svietenia a LED koncové svetlá sú štandardom všetkých verzií, ktorým prepožičiavajú vysoko moderný vzhľad. Fiat 500X tak dokonale korešponduje s poslednými štylistickými riešeniami rodiny 500. Na želanie sú k dispozícii aj Full LED svetlomety, ktoré boli vyvinuté v spolupráci so spoločnosťou Magneti Marelli. Okrem nezameniteľného štýlu 500 poskytujú väčší svetelný výkon a o 20 % jasnejšie svetlo než xenónové svetlomety predchádzajúceho modelu. Tieto svetlomety zaisťujú väčšiu viditeľnosť, a pritom spotrebúvajú päťkrát menej energie ako tradičné halogénové svetlá. Medzi zásadné prednosti novej technológie patrí aj menšia únava očí, čo je dané farbou svetla podobnou dennému svetlu a pokrytím širšieho zorného poľa. Pri rýchlosti 90 km/h sú prekážky viditeľné o sekundu skôr ako s halogénovými svetlami, čo v prepočte na prejdenú vzdialenosť predstavuje 100 metrov.

   Jedným z kľúčových prvkov dizajnu vozidla je štýlový pás LED osvetlenia tvoriaci obrys modulu svetlometu, čo novému Fiatu 500X poskytuje čistejší a osobitejší vzhľad. Zabudnúť nesmieme ani na koncové svetlá, ktoré prostredníctvom LED technológie prinášajú osobitejší a na prvý pohľad rozoznateľný štýl a súčasne zlepšujú viditeľnosť, a tým aj bezpečnosť jazdy.

   Nová verzia Urban využíva úplne nový predný a zadný nárazník, zatiaľ čo verzie Cross a City Cross sú opatrené offroadovými nárazníkmi, ktoré ďalej zvýrazňujú ich odvážnu identitu. Nový dizajn exteriéru zvýrazňuje dvojitú povahu modelu 500X - mestskú, pre ľahké zvládnutie nástrah hustej mestskej premávky vďaka kompaktným rozmerom a vyššiemu posedu, a Cross pre zdolávanie mimomestských dobrodružstiev vďaka pohonu všetkých kolies. Fiat 500X je kompaktný zvonku, ale priestorný zvnútra. Jeho veľkorysý interiér je charakteristický prémiovými materiálmi, vysoko kvalitným spracovaním a premyslenými úložnými priestormi. Pohodlný interiér v nezameniteľnom talianskom štýle ponúka možnosť voľby medzi siedmimi rôznymi spracovaniami - kombinácia rôznych typov tkanín, kože, spracovania a farieb -, široké možnosti nastavenia a priestranný batožinový priestor. Jednou z najväčších inovácií je úplne prepracovaný kokpit ponúkajúci nový panel s kontrolnými ukazovateľmi s lepšie čitateľnou grafikou. Nový volant má vylepšený tvar pre zabezpečenie lepšieho úchopu a ergonómie, prémiové čalúnenie eko kožou a ovládače pre bezpečnejšiu obsluhu multimediálnych funkcií. Ergonomický interiér poskytuje pohodlný a uvoľnený zážitok z jazdy, okrem iného aj vďaka ľahko dosiahnuteľným ovládacím prvkom, polohe radiacej páky a praktické lakťovej opierke.

   Panel s kontrolnými ukazovateľmi si zachováva usporiadanie s tromi kruhovými prístrojmi v štýle 500, čo vytvára dokonalú zmes retro vzhľadu a moderných technológií. Dva analógové prístroje s rýchlomerom a tachometrom sú umiestnené po stranách, zatiaľ čo uprostred sa nachádza 3,5palcový, vodičom konfigurovateľný TFT displej, ktorý poskytuje vodičom preferované informácie a ľahkú a užívateľsky ústretovú obsluhu.

    

   Nová generácia motorov FireFly s výkonovými parametrami na vrchole kategórie

   Nový Fiat 500X je prvým modelom značky Fiat vybaveným inovatívnou rodinou zážihových preplňovaných motorov FireFly Turbo. Cieľom novej generácie pohonných jednotiek bola rovnováha medzi výkonom a spokojnosťou z jazdy najlepších preplňovaných dieselových motorov (avšak o 20 % tichších) a zaistenie priaznivejšej spotreby paliva (o 20 % nižšia) než u predchádzajúcich zážihových motorov.

   Nové preplňované motory FireFly plnia emisnú normu Euro 6/D TEMP a sú vybavené filtrom pevných častíc pre zážihové motory GPF. Ich robustnosť a spoľahlivosť preverilo 75 000 hodín virtuálnych testov, 60 000 hodín skúšok v reálnej prevádzke a 5 miliónov kilometrov na cestách celého sveta.

   Nová rodina zážihových preplňovaných motorov 1.0 a 1.3 FireFly vychádza z modulárnej konštrukcie s jednou valcovou jednotkou s objemom 0,33 litra. Zahŕňa litrový trojvalcový motor s výkonom 120 k a krútiacim momentom 190 Nm v spojení so šesťstupňovou manuálnou prevodovkou a pohonom predných kolies a štvorvalcový agregát s objemom 1,3 l s výkonom 150 k a krútiacim momentom 270 Nm, v spojení so šesťstupňovou dvojspojkovou prevodovkou DDCT a pohonom predných kolies.

   Špecifická architektúra zaručuje účinnosť, modularitu, vysokú štandardizáciu súčastí a výrobného procesu a tiež flexibilitu a možnosť ďalšieho vývoja.

   Nové motory majú celohliníkovou konštrukciu, vďaka čomu sú ľahké (trojvalcová verzia váži iba 93 kg). Blok valcov vyvinutý v spolupráci so spoločnosťou Teksid je vyrobený z vysokotlakovej hliníkovej zliatiny a disponuje špecifickou architektúrou kľukovej skrine, ktorá prináša optimálnu rovnováhu medzi výkonovými parametrami, hmotnosťou a štrukturálnou pevnosťou.

   K zlepšeniu výkonu aj jazdného komfortu prispel rad inovatívnych riešení. Priame vstrekovanie paliva maximalizuje objemovú účinnosť, turbodúchadlo s nízkou zotrvačnosťou, elektronickým obtokovým ventilom a chladením vodou potom zaisťuje rýchlejšiu odozvu a lepšiu akceleráciu.

   Ďalšou inováciou u nových preplňovaných motorov FireFly je zavedenie tretej generácie technológie MultiAir (MultiAir III), ktorá vďaka špecifickým profilom sacích a výfukových vačiek nepretržite riadi otváranie a časovanie ventilov, a tým optimalizuje účinnosť spaľovania. Pri potrebe vyššieho výkonu MultiAir znižuje skutočný kompresný pomer, a to neskorším zatvorením sacích ventilov. Vďaka tomu zabraňuje klepaniu a zlepšuje spotrebu paliva, a to aj vo vyššom zaťažení.

   Nový rad zážihových motorov modelu 500X dopĺňa spoľahlivý motor 1.6 E-Torq s výkonom 110 k, ktorý je spojený s manuálnou prevodovkou a pohonom predných kolies a teraz bol upravený pre splnenie emisnej normy Euro 6/D TEMP.

    

   Krivka výkonu a krútiaceho momentu 3valca o objeme 1.0 l a výkone 120 k

     

   Krivka výkonu a krútiaceho momentu 4valca 1.3 l s výkonom 150 k

     

    

   Tri dieselové preplňované motory MultiJet II s funkciou Stop&Start prešli tiež modernizáciou a spĺňajú emisnú normu Euro 6/D TEMP

   Nový Fiat 500X môže byť vybavený trojicou dieselových preplňovaných motorov MultiJet II - technológia vyvinutá a patentovaná skupinou FCA -, teraz doplnených selektívnou katalytickou redukciou SCR pre splnenie normy Euro 6/D TEMP.

   K dispozícii sú v troch zdvihových objemoch: 1.3, 1.6 a 2.0 litra. Motor 1.3 MultiJet II s výkonom 95 k je kombinovaný s manuálnou prevodovkou a pohonom predných kolies, motor 1.6 MultiJet II s výkonom 120 k môže byť spojený s šesťstupňovou manuálnou alebo automatickou dvojspojkovou prevodovkou DDCT a pohonom predných kolies a dvojliter MultiJet II s výkonom 150 k je osadený deväťstupňovou automatickou prevodovkou a pohonom všetkých kolies. Pre maximalizáciu účinnosti sú všetky nové dieselové motory vybavené systémom, ktorý v jednej jednotke kombinuje selektívnu katalytickú redukciu SCR so vstrekovaním AdBlue® (roztok, ktorý tvorí z 32,5 % močovina a z 67,5 % destilovaná voda) pre redukciu oxidov dusíka a filter pevných častíc DPF pre zachytenie a redukciu pevných častíc. To znamená, že motor dosahuje najvyššieho stupňa ohľaduplnosti k životnému prostrediu medzi súčasnými dieselovými motormi, avšak bez kompromisu k výkonu. Krivka výkonu a krútiaceho momentu potvrdzuje vynikajúce kvality rodiny MultiJet II, ktorá sa môže pochváliť optimálnym krútiacim momentom pri nízkych otáčkach aj v tejto najnovšej konfigurácii. Motor 1.3 MultiJet II poskytuje výkon 95 k a jeho krútiaci moment vrcholí na 200 Nm pri 1500 ot./min, zatiaľ čo motor 1.6 MultiJet II poskytuje výkon 120 k a krútiaci moment 320 Nm pri 1750 ot./min. Najsilnejšou verziou je dvojliter MultiJet II s výkonom 150 k a pôsobivým krútiacim momentom 350 Nm pri 1500 ot./min.

    

   Pokoj mysle a bezpečnosť za volantom s najmodernejšími asistenčnými systémami

   Okrem nového štýlu, bohatej výbavy a pozoruhodného komfortu je nový model 500X odpoveďou na potreby zákazníkov, ktorí túžia po asistenčných systémoch a konektivite pre vzrušujúci, pohodlný a bezpečný zážitok z jazdy.

   Zaujímavosťou je dvojica nových systémov ponúkaných v štandarde všetkých verzií. Ide o systém rozpoznávania dopravného značenia, ktorý identifikuje dopravné značky a prostredníctvom inteligentného rýchlostného asistenta umožňuje vodičovi prispôsobovať rýchlosť jazdy zistenému rýchlostnému obmedzenia. Okrem vyššej úrovne bezpečnosti zabraňuje prekročeniu povolenej rýchlosti. Štandardom je tiež systém sledovania jazdných pruhov, ktorý zabraňuje nechcenému opusteniu zvoleného pruhu. Voliteľne je k dispozícii adaptívny tempomat ACC, ktorý prispôsobuje rýchlosť jazdy na základe odstupu od vpredu idúceho vozidla a hustoty premávky, ďalej monitoring mŕtveho uhla a autonómne núdzové brzdenie.

   Nový systém rozpoznávania dopravných značiek zahŕňa kameru inštalovanú za čelným oknom, ktorá sleduje rýchlostné limity na dopravných značkách. Získané údaje sú v reálnom čase zasielané na displej pred vodičom, ktorý je tak upozornený na obmedzenie rýchlosti.

   Inteligentný rýchlostný asistent je nová funkcia obmedzovača rýchlosti, ktorá v prípade aktivácie umožňuje jediným kliknutím prispôsobiť rýchlosť obmedzeniu stanovenému dopravnou značkou. Systém rozpoznávania dopravných značiek identifikuje aktuálny rýchlostný limit, zatiaľ čo inovatívny rýchlostný asistent rýchlo a jednoducho zníži rýchlosť na predpísanú úroveň.

   Systém sledovania jazdných pruhov pomocou optického kamerového snímača identifikuje pozíciu vozidla v jazdnom pruhu. Ak vozidlo začne tento pruh opúšťať bez použitia smerových svetiel, systém manéver vyhodnotí ako nechcenú zmenu trajektórie a začne vizuálnu výstrahu a aplikuje malý krútiaci moment vo volante pôsobiaci proti zmene smeru. Systém sledovania jazdných pruhov aktivuje vodič a pracuje v rýchlostiach 60 až 180 km/h.

   Adaptívny tempomat je možné aktivovať pre automatické zníženie rýchlosti pri rýchlom priblížení sa k vpredu idúcemu vozidlu. Adaptívny tempomat sa vráti na pôvodnú nastavenú rýchlosť, akonáhle vpredu idúce vozidlo zrýchli alebo sa presunie do iného jazdného pruhu. Vozidlo udržiava bezpečný odstup od vpredu idúcich vozidiel podľa hodnoty nastavenej vodičom a pracuje od rýchlosti 30 km/h.

   Autonómne núdzové brzdenie je funkcia, ktorá dokáže rozpoznať prekážky v dráhe vozidla a v prípade, že vodič nereaguje, úplne automaticky zabrzdiť. Systém brzdového asistenta má tri funkcie: autonómne núdzové brzdenie, prípravu na brzdenie a brzdovú asistenciu. Prvá z nich rešpektuje zámery vodiča a necháva mu plnú kontrolu nad vozidlom a núdzové brzdenie aplikuje až po starostlivom posúdení pozície a rýchlosti prekážok, rýchlosti vozidla, bočného zrýchlenia, uhlu natočenia volantu a tlaku na plynový pedál (a akejkoľvek zmeny týchto hodnôt). Systém prípravy bŕzd Prefill pripraví brzdový systém tak, aby poskytol rýchlejšiu reakciu tak v prípade núdzového brzdenia, ako aj pri brzdení vodičom. Brzdový asistent rozpoznáva núdzové situácie a upravuje odozvu brzdového pedála pre rýchlejšie brzdenie v kritických podmienkach.

   Automatické diaľkové svetlomety sa samočinne zapínajú a vypínajú v závislosti na intenzite okolitého svetla a svetlách protiidúcich vozidiel.

   Monitoring mŕtveho uhla a detekcia kríženia dráhy za vozidlom pracujú s radarovými snímačmi, ktoré pomáhajú pri zmene jazdných pruhov a pri predbiehaní inými vozidlami. Monitoring mŕtveho uhla varuje vodiča o vozidlách nachádzajúcich sa v mŕtvych uhloch prostredníctvom rozsvietenia ikony na vonkajších spätných zrkadlách a zvukovej výstrahy. Detekcia kríženia dráhy za vozidlom je funkcia, ktorá pomáha pri vychádzaní z parkovacieho miesta. Systém varuje vodiča o vozidlách prichádzajúcich zozadu zo strany.

   Senzor dažďa a stmievania zahŕňa infračervený snímač umiestnený za vnútorným spätným zrkadlom, ktorý nepretržite vysiela infračervené lúče na čelné okno s cieľom odhaliť prítomnosť dažďových kvapiek. Akonáhle zistí kvapky na okne, automaticky aktivuje stierače. Podobne pracuje aj senzor stmievania, ktorý v prípade poklesu okolitého svetla automaticky zapne svetlomety s cieľom zabezpečiť lepšiu viditeľnosť a bezpečnosť.

   Zadná parkovacia kamera poskytuje prostredníctvom systému Uconnect širokouhlý pohľad na oblasť bezprostredne za vozidlom, čo vodičovi umožňuje cúvať ľahšie a bezpečnejšie. Obraz zahŕňa aj dynamické navádzacie linky, ktoré v tesných a malých priestoroch dovoľujú odhadnúť trajektóriu vozidla a vzdialenosť od približujúcich sa objektov.

   So systémom bezkľúčového vstupu a štartovania môže vodič jednoducho pristúpiť k vozidlu a zatiahnuť za kľučku. Modul bezkľúčového vstupu a štartovania identifikuje kľúč v blízkosti zámku, prečíta šifrovaný kód vysielaný cez rádiovú frekvenciu a odomkne dvere. Vodič môže nasadnúť do vozidla a naštartovať jednoduchým stlačením tlačidla na prístrojovom paneli. Tento systém je mimoriadne komfortným prvkom, najmä keď je kľúč vo vrecku alebo taške a vodič má plné ruky.

   Elektrochromatické vnútorné spätné zrkadlo po aktivácii tlačidlom automaticky znižuje oslnenie od vzadu idúcich vozidiel.

    

    

   Najmodernejšie možnosti konektivity vďaka systému Uconnect 7" HD LIVE s dotykovou obrazovkou a integráciou Apple CarPlay a kompatibilitou Android AutoTM

   Vytváranie chytrých riešení, ktoré zjednodušujú a zlepšujú život všetkým na palube a sú dostupné všetkým, patrí medzi základné piliere filozofie značky Fiat. Príkladom je systém UconnectTM 7" HD LIVE s dotykovou obrazovkou, ktorý vďaka funkciám zrkadlenia chytrého telefónu Apple CarPlay a Android AutoTM predstavuje poslednú generáciu palubnej infotelematiky. Systém bol vytvorený pre zákazníkov, ktorí túžia po konektivite a posledných trendoch v oblasti infotelematiky.

   V štandarde je ponúkaný systém UconnectTM 7" HD LIVE, ďalšia generácia systému UconnectTM so 7palcovou dotykovou obrazovkou s vysokým rozlíšením, rozhraním Bluetooth, funkciou audio streaming, čítačkou textových správ, hlasovým ovládaním, vstupmi USB a AUX a ovládačmi na volante. Na želanie je možné získať zadnú parkovaciu kameru a integrovanú navigáciu TomTom 3D. Užívatelia sa môžu tiež pripojiť k službám UconnectTMLIVE. Po stiahnutí bezplatnej aplikácie UconnectTM LIVE z App Store alebo Google Play Store do chytrého telefónu sa naplno rozvinú výhody systému UconnectTM LIVE zahŕňajúce streamovanie hudby z kanálov Deezer a TuneIn, príjem noviniek z Reuters a pripojenú navigáciu so službami TomTom LIVE. Navyše môžu užívatelia zostať v kontakte s priateľmi na sociálnych sieťach Facebook a Twitter.

   Funkcie eco:Drive a my:Car potom umožňujú zákazníkom sledovať vlastný jazdný štýl a zlepšiť ekonomiku jazdy a prevádzkové náklady vozidla, nech už idú kamkoľvek.

   Funkcia Apple CarPlay a Android AutoTM: najdôležitejším prvkom systému UconnectTM je integrácia funkcií zrkadlenia chytrého telefónu Apple CarPlay - najchytrejšieho a najbezpečnejšieho spôsobu používania iPhonu vo vozidle počas jazdy - a Android AutoTM pre využitie všetkých funkcií Google.

   Apple CarPlay zobrazuje smerové inštrukcie optimalizované podľa okamžitých dopravných podmienok a je možné ho využiť na realizovanie telefonických hovorov, odosielanie a prijímanie textových správ a prehrávanie hudby, bez toho aby bola akokoľvek narušená pozornosť na jazdu. Stačí iba pripojiť iPhone a vyraziť.

   Funkcia Apple CarPlay tiež spolupracuje s ďalšími aplikáciami v iPhone, napríklad pre obľúbenú hudbu, zasielanie správ a hlasové aplikácie. Obsahuje hlasové ovládanie Siri a je špeciálne navrhnutá pre použitie pri riadení vozidla.   

   Systém Uconnect je tiež kompatibilný s funkciou zrkadlenia chytrého telefónu Android AutoTM, ktorá umožňuje pokračovať v práci s aplikáciami Android vo vozidle. Aplikácie a služby sa z telefónu premietajú na centrálnu obrazovku vozidla. Funkcia je navrhnutá tak, aby umožňovala jednoduché a bezpečné získavanie informácií počas jazdy.  

   Vodič môže používať službu Google MapsTM, aby získal smerové pokyny k ceste, ďalej pristupoval k hudbe, multimediálnemu obsahu a svojim obľúbeným aplikáciám. Jednoduchá a užívateľsky ústretová interakcia zaisťuje pohodlie zachovania rovnakého operačného systému vo vozidle pre nepretržité pripojenie a súčasne bezpečnosť, čo sa premieta do vyššej kvality pobytu na palube ako aj do lepšej ergonómie.

   Akonáhle je k vozidlu pripojený chytrý telefón alebo kompatibilné zariadenia s operačným systémom Android, na obrazovke vozidlá sa zobrazí domovská stránka Android. Viac informácií o Android Auto nájdete na odkaze support.google.com/androidauto.

   Android Auto, Google Play a Google Maps sú ochranné známky spoločnosti Google LLC.

   Apple CarPlay je registrovaná ochranná známka spoločnosti Apple Inc.

    

   Služby Mopar® Connect (k dispozícii iba na vybraných trhoch) napĺňajú potreby súčasnej digitálnej doby po vymieňaní a sledovaní veľkého množstva dát v reálnom čase, a to prostredníctvom pripojených zariadení a užívateľsky ústretového rozhrania.

   Mopar® Connect ponúka rad ďalších služieb, ktoré môžu zákazníci spravovať prostredníctvom aplikácie Uconnect LIVE. Medzi najzaujímavejšie patrí cestná asistencia, pomoc v prípade nehody a možnosť diaľkového ovládania zamykania a odomykania dverí. Medzi ďalšie funkcie patrí lokalizácia vozidla v prípade krádeže alebo odosielanie výstrahy v prípade prekročenia prednastavenej rýchlosti alebo ak vozidlo opustí vopred definovanú oblasť.

   Mopar® Connect takisto zobrazuje pozíciu zaparkovaného vozidla a môže byť použitý aj pre zobrazenie informácií o jeho stave (hladina paliva, nabitie batérie, tlak pneumatík).

   Služby Mopar Connect® sú integrované so službami pripojenia Uconnect LIVE (my:Car, eco:Drive a TomTom LIVE). Tie dopĺňajú dve nové služby: my:Assistant a my:Remote Control. Služba my:Assistant v prípade nehody odhalí núdzovú situáciu a zavolá operátora, ktorý aktivuje záchranu. Podobný postup je použitý aj v prípade krádeže: zariadenie zistí, že vozidlo sa pohybuje bez kľúča v zapaľovaní a aktivuje pomoc a tiež odošle údaje o vozidle do operačného centra.

    

   Kompletný rad verzií pre všetky potreby mobility

   Rad 500X zahŕňa na hlavných trhoch regiónu EMEA tri verzie, novú 500X Urban, najviac metropolitnú interpretáciu modelu Fiat, ďalej novú 500X City Cross pre vybočenie z každodennej rutiny a nakoniec novú 500X Cross, ktorá predstavuje najvyšší stupeň výbavy určený pre vzrušujúce dobrodružstvo mimo mesto, a to aj na snehu alebo zlých vozovkách.

   Ponuka zahŕňa šesť motorizácií, dve možnosti pohonu (pohon predných kolies a všetkých kolies) a štyri prevodovky (päťstupňovú manuálnu, šesťstupňovú manuálnu, šesťstupňovú dvojspojkovú automatickú DDTC a deväťstupňovú automatickú).

   Zákazníci majú na výber zo 14 rôznych odtieňov karosérie, vrátane novej trojvrstvovej perleťovej bielej farby a nového modrého metalického odtieňa Italia a zeleného odtieňa Techno. Ponuka obsahuje aj metalické farby modrá Jeans, modrá Venezia, sivá Argento a sivá Moda, pastelové farby biela Gelato, čierna Cinema, béžová Cappuccino a červená Passione, matné odtiene modrá Jeans a zelená Alpi a exkluzívny červený lak Amore. Ponuku dopĺňa sedem rôznych kolies (16, 17 a 18palcových) a sedem konfigurácií interiéru.

   Nový rad 500X začína stupňom výbavy Urban, ktorý je vynikajúcou alternatívou vozidiel segmentu C a ponúka skvelú úžitkovú hodnotu v zmysle výbavy. Štandardná výbava tejto najviac metropolitnej verzie obsahuje LED svetlá denného svietenia DRL a LED koncové svetlá, nový volant čalúnený eko kožou, nový panel s kontrolnými ukazovateľmi s monochromatickým 3,5palcovým displejom, dvojicu vstupov USB, manuálnu klimatizáciu, tempomat, elektrickú parkovaciu brzdu a zadné sedadlá delené v pomere 60/40. Výbavu dopĺňa systém rozpoznávania dopravných značiek a inteligentný rýchlostný asistent, sledovanie jazdných pruhov, 6 airbagov (predné, okenné a bočné) a elektronická kontrola stability ESC.

   Druhou interpretáciou novej 500X je verzia City Cross, ktorá vyniká špecifickými offroadovými nárazníkmi. Offroadový vzhľad je zvýraznený 16palcovými zliatinovými kolesami, matne chrómovanými doplnkami a krytmi vonkajších zrkadiel vo farbe karosérie. Štandardom sú aj predné hmlové svetlá, prístrojový panel vo farbe karosérie a systém Uconnect so 7palcovou dotykovou obrazovkou, funkciou zrkadlenia chytrého telefónu a digitálnym rádiom DAB.

   Treťou a poslednou interpretáciou je nová verzia 500X Cross, vrcholný model radu, ktorý okrem špecifickej offroadovej výbavy predchádzajúcej verzie zahŕňa navyše 17palcové zliatinové kolesá, strešné lyžiny a tónované okná. V interiéri tejto verzie je k dispozícii systém Uconnect 7" s navigáciou a funkciami zrkadlenia chytrého telefónu Apple CarPlay a Android Auto. Štandardom je tiež automatická klimatizácia, zadné parkovacie senzory, parkovacia kamera a senzor stmievania.

   Zákazníkom je k dispozícii množstvo špecifických paketov, vďaka ktorým si môžu vozidlo prispôsobiť podľa svojich potrieb a súčasne výrazne ušetriť.