Elektrické vozidlá

Budúcnosť alebo súčasnosť? Perspektíva značky Fiat

V roku 2020 sa Fiat opäť výrazne presadil v oblasti mestskej mobility uvedením ikonického modelu 500e. Ikona Fiat 500 tak prichádza na trh ako 100 % elektrické vozidlo s cieľom zmeniť pohľad na mestskú dopravu. V roku 2024 prichádza upgrade v podobe plne elektrického Fiat 600.

Smerom k elektrickému pohonu

Keď hovoríme o elektromobiloch, hovoríme o budúcnosti. Elektromobily fungujú na výkonné a moderné batérie, produkujú nulové emisie a minimálny hluk, okrem zvuku, ktorý upozorňuje chodcov na ich prítomnosť. Elektromobily sa zaraďujú do kategórie batériových elektrických vozidiel (BEV), pretože využívajú dobíjateľné batérie nabíjané prostredníctvom verejnej siete alebo súkromných nabíjacích staníc.


Čas nabíjania elektrických vozidiel sa značne líši v závislosti od typu batérie, spôsobu nabíjania a kapacity batérie.

Elektromobily prinášajú benefity pre spoločnosť aj prostredie:

1. Prístup do nízkoemisných zón

Elektrické vozidlá majú voľný vstup

do nízkoemisných zón*.

*Pozrite si predpisy vo vašom meste.

2. Nižšie náklady na energiu

Elektrický pohon je nákladovo efektívnejší ako používanie konvenčných palív a možno ho využívať aj v domácnosti.

3. Jednoduchá jazda

Ideálny na jazdu v meste, s plynulou akceleráciou a jednoduchým ovládaním jedným pedálom.

4. Nenáročná údržba

Elektromobily majú jednoduchšiu mechaniku, menej komponentov a kvapalín, ktoré treba dopĺňať.

Náklady a čas dobíjania

Čas nabíjania batérií elektromobilov závisí od kapacity batérie, nabíjacieho výkonu (kw) a maximálneho výkonu nabíjačky vozidla. Výrobcovia automobilov neustále skúmajú a vyvíjajú batérie, ktoré ponúkajú väčší dojazd a kratší čas nabíjania. Moderné elektrické vozidlá používajú predovšetkým lítium-iónové (Li) batérie, ktoré sú známe svojou odolnosťou.

Nabíjanie na verejných staniciach ponúka rôzne možnosti platieb, ako napríklad mesačný paušál alebo jednotkovú platbu podľa potreby. V domácnosti je možné nabíjať pomocou Wallboxu alebo štandardnej elektrickej zásuvky, pričom náklady sa líšia v závislosti od požiadaviek na napájanie a poskytovateľa elektrickej energie. Zákazníci si môžu vybrať inštaláciu dodatočného merača na samostatné sledovanie nákladov na energiu na nabíjanie.

Pohodlné dobíjanie

Doba nabíjania elektromobilov vo všeobecnosti závisí od kapacity batérie, nabíjacieho výkonu (kw) a maximálneho výkonu nabíjačky vozidla.


Najbežnejší a najpohodlnejší spôsob nabíjania elektromobilu je prostredníctvom elektrickej zásuvky. Pre rýchlejšie nabíjanie sa však majitelia môžu rozhodnúť pre Wallbox alebo verejné nabíjacie stanice. Wallboxy sa dajú nainštalovať doma alebo na pracovisku a poskytujú možnosť rýchlejšieho nabíjania. Rýchlonabíjacie stanice, strategicky umiestnené v mestách, ponúkajú vysoký výkon od 50 do 180 kw. Verejné nabíjanie sa môže uskutočňovať pomocou striedavého prúdu (káblový režim 2 a 3) alebo jednosmerného prúdu (káblový režim 4). 

Čas nabíjania sa môže pohybovať od minút až po hodiny v závislosti od kapacity batérie vozidla, výkonu nabíjacieho miesta a faktorov prostredia, ako je teplota a degradácia batérie.