Skip to content Skip to navigation

SUV alebo crossover? Nájdite model, ktorý vám bude najlepšie vyhovovať

SUV a crossovery: všetko, čo potrebujete vedieť.

Hľadáte priestranné vozidlo, ale nie ste si istí, či zvoliť SUV alebo crossover?V posledných rokoch sa SUV a crossovery stali vďaka svojim vlastnostiam jednými z najobľúbenejších typov vozidiel u zákazníkov.Často však dochádza k ich zámene, hoci sú v mnohých ohľadoch veľmi odlišné, hlavne čo sa týka štruktúry a mechanických častí. Len jednu vec majú spoločnú, a tou je ich vyššia svetlá výška.Preskúmajte dostupné motorizácie, pohony, voliteľné doplnky a spotrebu paliva a zistite, či je pre vás vhodnejšie SUV alebo crossover.

Všetky modely Fiat

Crossovery a SUV modely značky Fiat ponúkajú veľmi príťažlivý vzhľad a ikonické štýlové prvky a sú špeciálne navrhnuté aj pre jazdu v meste. Vyskúšajte štýlový 500X Urban alebo 500X Cross, ideálne pre zvládnutie akejkoľvek cesty, crossover 500L Cross so športovým vzhľadom alebo Pandu Cross, obľúbené, kompaktné a veľmi praktické SUV.

SUV a crossovery: dva názvy, odlišné schopnosti

Ak sa chcete správne rozhodnúť, či SUV alebo crossover lepšie vyhovuje vašim potrebám a štýlu, zistite, aké sú medzi nimi rozdiely.

SUV je skratka pre športovo úžitkové vozidlo. Svojim vzhľadom pripomínajú terénne vozidlá, hoci jediné čo ich spája, je vyššia jazdná pozícia a možný pohon všetkých kolies. Ide o veľmi priestranné vozidlo kombinujúce robustnosť, väčší vnútorný a batožinový priestor a komfortné zvezenie ako u vozidiel kombi. SUV je veľmi výkonné vozidlo s vyššou svetlou výškou a výkonovými parametrami presahujúcimi bežné sedany.

Crossovery sú akousi prechodnou kategóriou medzi rôznymi typmi karosérií. Jedná sa o vozidlá so zvýšenou svetlou výškou a sú určené pre tých, ktorí si radi vyrazia aj do ľahšieho terénu. Crossovery sú menšie ako SUV, ale majú podobne výkonné motory.

SUV a crossovery: podobné, ale iné

Ďalším z rozdielov medzi SUV a crossoverom je ovládateľnosť, ktorá je u crossoveru lepšia. Tento druh vozidiel disponuje menšími rozmermi, najmä výškou a dĺžkou, a tiež menšou hmotnosťou, čo uľahčuje jazdu v mestskej premávke.
SUV a crossovery sa tiež líšia typom pohonu, usporiadaním hnacieho ústrojenstva a rozložením hmotnosti. U SUV sú motor a prevodovka umiestnené vpredu naprieč, vďaka čomu je predná časť vozidla ťažšia ako zadná.
Líšia sa aj karoséria a technika. Pre crossover je typické kríženie rôznych typov vozidiel, čo mu umožňuje dosiahnuť väčšej všestrannosti.
Mnoho kompaktných SUV patrí v skutočnosti do kategórie crossoverov. Tieto malé SUV mávajú pohon všetkých kolies, ale často využívajú len pohonu dvoch kolies. Navyše majú oveľa menej voliteľných doplnkov ako tradičné SUV.

500X Cross a City Cross

500X Cross a City Cross

Kompaktné SUV modely 500X Cross a City Cross s off-roadovými prvkami sú optimalizované pre maximálnu pohyblivosť v teréne a sú vhodné pre menšie rodiny. Ponúkajú priestranný interiér, ktorý môže byť vybavený vycibreným koženým čalúnením. Batožinový priestor je na vrchole kategórie a dosahuje až 350 litrov.

500X Urban

500X Urban

500X Urban je najmodernejšie kompaktné SUV s piatimi pohodlnými sedadlami a priestranným, praktickým interiérom. Je ideálnou voľbou pre rodiny, ktoré hľadajú výhody vozidla SUV v kombinácii s metropolitným duchom, moderným dizajnom a exkluzívnymi interiérmi. Prvotriedny priestor pre vodiča, mimoriadne všestranný interiér a špičkové technológie z neho robia ideálne rodinné SUV.

500L Cross

500L Cross

Kompaktný, vysoko funkčný a prekvapivo priestranný crossover. S ohľadom na svoju zábavnú a dobrodružnú povahu je model 500L Cross pripravený ponúknuť priestor vašej rodine aj priateľom. Praktické technológie a dĺžka 4,2 m, to všetko vo vozidle, ktoré vám umožní venovať sa svojim vášňam, a to aj v teréne.

Panda City Cross

Panda City Cross

Mestské SUV s modernizovaným crossovým vzhľadom sa vyznačuje rovnakou odvahou a smelosťou, akú vždy Panda mala. Je charakteristická maskou chladiča s centrálnou čiernou časťou a ochrannou spodnou časťou vo farbe karosérie, blatníky s čiernymi ochrannými lemami a bočnými lištami nad prahmi dverí, ktoré spolu s exkluzívnymi kolesami dodávajú celému vozidlu vzhľad crossoveru.